Centrum naturálnej medicíny

Služby

 


ČO PONÚKAME ?

 Vyšetrenie a diagnostiku zdravotného stavu podľa TČM


 Telovú a ušnú akupunktúru


 Bankovanie, Moxu, Guashu


 Výpočet konštitučno energetickej mapky človeka


 Detskú TUINU - terapia pre deti pomocou TČM


  Bambusové pohladenie 


 Dietetiku podľa TČM - liečba úpravou stravy


 Numerológiu a cvičenie Qigong, Taichi


 

AKUPUNKTÚRA

 

 

Akupunktúra je bezpochyby najznámejšie odvetvie tradičnej čínskej medicíny, ktorého základy boli položené už pred takmer 3.000 rokmi. Akupunktúra používa tenké ihly, ktoré pôsobia na určité body s cieľom vytvorenia, znovunadobudnutia rovnováhy v tele.

Naše telo obsahuje množstvo bodov, ktoré tvoria sieť bodov. V tradičnej čínskej medicíne sú jednotlivé body zoskupené do energetických kanálov -   meridiánov podľa ich pôvodu a pôsobenia v orgánoch a vnútornostiach. V týchto energetických kanáloch (meridiánoch) prúdi energia Qi, ktorá sa prostredníctvom pôsobenia akupunktúry vracia do rovnováhy.

Prostredníctvom akupunkúry je možné liečiť:

  •          nespavosť,
  •          bolesti chrbta, kĺbov
  •          bolesti hlavy
  •          osteoartrózu,
  •          nerovnováhu menštruačného cyklu,
  •          problémy s trávením,
  •          zranenia,
  •          alergie,
  •          neplodnosť 

 

 

 UŠNÁ AKUPUNKTÚRA 

 

Akupunktúra ucha je stimulácia mikrosystému celého organizmu. Po úvodnej individuálnej konzultácii a diagnostike sa stimulujú akupunktúrne a reflexné body na uchu, následkom čoho dochádza k povzbudeniu vnútorných orgánov a naštartovaniu prirodzených samo-liečiacich procesov organizmu.

Rieši akútne a chronické problémy - alergie, zápaly, gynekologické problémy, astmu, angíny, bolesti a problémy pohybového aparátu, sezónne virózy a mnohé ďalšie + celkové harmonizovanie organizmu.

MOXOVANIE

 

Moxovanie patrí medzi liečebné metódy tradičnej čínskej medicíny, pri ktorej využívame teplo, ktoré sa tvorí pomalým horením zmesi bylín. K moxovaniu používame Moxy. Tie po zapálení pôsobia jednak svojím teplom, a jednak svojou liečivou energiou zo spaľovaných bylín na akupunktúrne body a príslušné orgány. Dochádza k prehriatiu a uvoľneniu jednotlivých častí tela, ale hlavne energia z bylín vstupuje do akupunktúrnych dráh, vyrovnáva ich, aktivizuje akupunktúrne body, doplňuje energiu, podporuje krvný obeh a vylučuje z tela chlad a bolesť.

Prívodom tepla sa zrýchľuje obeh čchi, krvný obeh, odstraňuje sa stagnácia krvi a doplňuje sa spotrebované čchi. Prehrievaním sa posilňuje obranná funkcia jangovej energie a človek tak nepodľahne ľahko vonkajším vplyvom a neochorie.

Zvláštnu pozornosť si zaslúži mikromoxa, ktorou sa dá veľmi účinne pracovať na problémoch chrbtice, zaseknutý nerv, tlak stavca na platničku a podobne.

Ako často je moxovanie vhodné prevádzať? 

Obvykle 1x týždenne. Pri liečení sa môže vykonávať aj denne, a to maximálne po dobu jedného týždňa. Ďalej podľa potreby a zdravotného stavu. Výhodné je spojiť moxovanie s akupunktúrou či inou metódou z tradičnej čínskej medicíny, čo je napr. bankovanie.

 

·      

 GUA SHA

 

Prastará čínska metóda odvádzania toxických látok a uvoľňovanie stuhnutých a bolestivých svalov pomocou doštičky z rohu čínskeho byvola. Touto technikou sa pôsobí na energetické dráhy, harmonizuje sa a rozprúdi energia v tele. 

Táto metóda sa používa spoločne s inými procedúrami. Používa sa pri nej škrabka, ktorá je vyrobená z nefritu alebo z byvolieho rohu. Masáž sa robí olejom. Škrabkou  po dráhe meridiánov vyškrabávam z tela nečistoty a toxíny. Počas masáže sa zlepšujú výmenné procesy v koži a svaloch. V miestach, kde dochádza k projekcii patogénnych procesov v tele, sa objavujú výrony krvi "sha" v podobe tmavých škvŕn, ktoré za niekoľko dní zmiznú. Tak sa na povrch dostáva odvádzaný odpad. 

Pôsobenie je podobné ako u bankovania, ale gua sha sa dá použiť aj v miestach, kde se bankovanie vykonáva obtiažne, napr. pri bolestiah nôh, paží a šije. Rovnako prečisťuje krv a zbavuje pokožku škodlivín. Podporuje cirkuláciu krvi a je protizápalová. Gua-sha terapia podporuje prirodzenú liečivú silu organizmu stimuláciou tela. Masážou sa stimuluje pokožka, svaly a nervové tkanivo. Tým sa zvyšuje rezistencia proti chorobám. Podporuje sa voľný tok energie čchi a krvi. 

Gua-Sha pleti a krku je tiež vysoko účinná metóda pre revitalizáciu pleti.

 

YA YA TERAPIA

 

Ya Ya terapia je založená na používaní štipcov, ktoré sa umiestňujú na pokožku vo vybraných zónach tela. Ich použitím dôjde k intenzívnemu odkrveniu a následnému prekrveniu pokožky. To pôsobí regeneračne na výživu pokožky, ale zároveň uvoľňuje aj napätie v šľachosvalových dráhach a stimuluje voľný tok energie v tele.Ya Ya môžeme použiť aj na čistenie patogénov z povrchovej ochrannej energie tela.

Technika pôsobí tiež upokojujúco a je vhodná aj  na odbúravanie stresu a napätia.

                            

DETSKÁ TUINA

 

 

Detské regeneračné masáže sú považované za zvláštne odvetvie Tradičnej čínskej medicíny.

U detí môžeme použiť a používame rovnaké prostriedky ako u dospelých fytoterapia, masáže, Tuina, qigong, moxovanie, bankovanie, akupunktúra.

Špecifická je ale diagnostika a voľba akupunktúrnych bodov a oblastí, na ktoré budeme pôsobiť masážou - akupresúrou. Detský organizmus nie je ešte plne vyvinutý a to platí o akup. dráhach, ktoré poznáme veľmi dobre z dospelého organizmu. Volia sa body a to hlavne na prstoch ruky.

V detskej diagnostike a liečbe patrí každý prst jednému orgánu a ten potom využívame i pri terapii.

Vďaka Yangovej povahe detského organizmu choroby rýchle prichádzajú ale aj odchádzajú.Rovnako tak rýchla je i reakcia detského organizmu na terapiu. Preto sa odporúča využit tieto terapie Tčm i pri zdanlive banálnych alebo naopak veľmi závažných problémoch.

DETSKÚ TUINU, ktorá je vhodná pre všetky detičky od  batoľata až po pubertiaka .

 

MERIDIÁNOVÁ TERAPIA

   

Meridiánová terapia je akupresúrna a manipulačná technika, ktorá je založená na učení tradičnej čínskej medicíny. Cieľom je nastoliť v tele harmóniu pôsobením na určité akupresúrne body a meridiány (energetické dráhy). Pri terapii sa používajú prsty, dlane, predlaktia, lakte a kombinujú sa rôzne stimulačné, masážne a akupresúrne techniky.

Poslľňuje imunitu, pomáha pri únave a strese, stimuluje krvný a lymfatický obeh. Navyše je účinná pri bolestiach chrbtice, pohybového aparátu, tráviacich ťažkostiach, gynekologických problémoch, bolestiach hlavy, nespavosti, psychického napätia,...Účinky sa prejavujú aj na vnútorných orgánoch, s ktorými sú meridiány prepojené.

Je taktiež nezastupiteľná pri liečbe detí, ktoré sa často akupunktúrnych ihiel boja.  

 

 BAMBUSOVÁ  MASÁŽ

                   

Vedeli ste, že bambus je považovaný za rastlinu života, mladosti a krásy? To sú hlavné dôvody, pre ktoré sa oplatí vyskúšať bambusovú masáž a nechať sa pohladiť jeho liečivými vlastnosťami. Poďte si spolu s nami oddýchnuť, načerpať nové sily a omladnúť. 

Bambus - symbol mladosti a zdravia

Bambus je jedna z najvšestrannejších rastlín na našej planéte. Povesť si vydobil vďaka svojmu ušľachtilému vzhľadu a mäkkosti, rovnako ako aj jeho odolnosti v drsných podmienkach. V Oriente, bambus symbolizuje silu, plodnosť, mladosť, prosperitu a mier.  Ľudia veria, že bambus spieva s vetrom, prináša atmosféru pokoja a pohody.

Bambusová masáž je exkluzívna technika, ktorá má uvoľňujúce, ukľudňujúce, obnovujúce a drenážne vlastnosti. Na východe bol bambus vždy považovaný za drahocenný symbol mladosti. Základnými elementami masáže s použitím bambusu sú špeciálne hladké bambusové tyče rôznej veľkosti a masážny bambusový olej. Každý bambus je špeciálne určený pre danú časť tela a tým sa maximalizuje úroveň tlaku. Bambusovou tyčou docielime dokonalé uvoľnenie svalov, čím zaručíme dlhodobý efekt masáže.